• +90 531 022 89 69
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  • Pzt-Cum: 09:00 - 17:00

Dirsek Ağrısı ve Nedenleri

Dirsek Ağrısı ve Nedenleri

Dirsek Ağrısı ve Nedenleri

Dirsek eklemi ön kolun hareketini ve dolayısı ile ile elin vücuda göre konumunu belirleyen bir eklemdir. 3 kemiğin ( humerus, ulna, radius) birbirleriyle oluşturduğu, çok sayıda kas ve tendonu barındıran bir eklemdir. Dirsek bölgesinin başlıca bölümleri olekranon ( dirseğin dış tümseği), dış (lateral), iç ( median) epikondil ve dirsek çukurudur.

Travmalar dirsek ağrısının en sık sebebidir. Dirsekte en sık görülen iki ağrılı durum: tenisçi dirseği ve golfçü dirseği olarak adlandırılır, ve her ikisi de aşırı zorlanma veya travma nedeniyle oluşur.


Dirsek ağrısına neden olan etkenler:

  • Tenisçi Dirseği: Lateral epikondilit olarak da bilinen tenisçi dirseği dirsek ağrısının en yaygın nedenidir. Tenisçi dirseği olan hastalar dirsek eklemi ve etrafına yayılan bölgelerde ağrılar hisseder ve objeleri sıkmada zorluk çekerler. Dirsek ÇıkığıDirsek çıkığı ön kolla üst kolun birbirlerinden normal pozisyonlarını kaybedecek şekilde ayrılması sonucu ortaya çıkar. Dirsek çıkığı sonucu dirsek kemikleri normal dizilimlerini kaybeder.
  • Dirsek Kırıkları: Dirsek kemiklerinin kırılması düşmeler, spor sakatlıkları ve trafik kazaları sonucu bol miktarda görülebilir. En yaygın dirsek kırıkları dirsek çıkması sonucu görülür.
  • Tendinit: Tendinit eklemleri saran herhangi bir tendonda görülebilir. Dirsek ağrısına neden olan tendinitin en yaygın türleri pazu ve kol kası tendinitidir.
  • Radyal Tünel Sendromu: Radyal tünel sendromu radyal sinirlerde sinir sıkışmasına neden olan nadir bir durumdur. Genellikle bu teşhis lateral epikondilit (kasların iltihaplanması ile ortaya çıkan ağrılı bir durum) görülenlerde yaygındır ve iyileşmesi zordur.
  • Kübital Tünel Sendromu: Kübital tünel sendromu dirsek eklemini de saran dirsek kemiği sinirlerinin sıkışması sonucu ağrıya neden olan bir rahatsızlıktır. Bu durum ayrıca ön kolda ani ağrılara, uyuşmalara ve parmaklarda karıncalanmalara da neden olur.
  • Dirsek Eklemi İltihabı: Dirsek eklemi iltihabı olanlarda dirsek çıkıntısı etrafındaki eklemlerde şişme ve gerginlik görülür.
  • Medyal Epikondilit: Golfçü dirseği olarak da bilinen medyal epikondilit lateral epikondilite çok benzerdir ve eklem etrafında rahatsızlığa neden olan iltihaplanma sonucu oluşan bir durumdur. Fakat semptomlar eklemin iç tarafında ortaya çıkar. Yine rahatsızlığın en çok görüldüğü kişiler golf oyuncuları değildir.

Dirsek hastalıklarını önlemek için nelere dikkat edilmelidir?

Dirsek hastalıkları incelendiğinde oluşan sorunların temelinde yanlış ve ters hareketlerin büyük bir etkisi olduğu sonucuna varılabilir. Spor yaparken doğru tekniklerin uygulanması, ters hareketlerden kaçınılması, ısınmadan egzersiz yapmaya başlanmaması, uyku pozisyonuna dikkat edilmesi dirsek hastalıklarının önlenmesi adına önemli tedbirler arasında yer alır.

Dirsek ağrıları ve rahatsızlıkları nedeniyle bize başvuran hastalarımızın fizik tedavi ve rehabilitasyon süreçlerini, kasların güçlendirilmesi ve ağrıların hafifletilmesi için en ince ayrıntısına dek planlamaktayız.