• +90 531 022 89 69
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  • Pzt-Cum: 09:00 - 17:00

Eklem Enjeksiyonları

Eklem Enjeksiyonları

Eklem Enjeksiyonları

Osteoartritte ( eklem kireçlenmesi) tedavi yöntemlerinden biri eklem içine uygulanan hyalüronik asittir. Hyalüronik asit, normal eklem sıvısında bulunan bir madde olup eklem osteoartritinde bu maddenin eklem sıvısında azaldığı gösterilmiştir. Hyalüronik asit ağızdan emilmesi yetersiz olduğundan eklem içi uygulanmaktadır.


Hyalüronik Asit Enjeksiyonunun Yararı Nedir?

Hyalüronik asit, eklem kıkırdak hasarına karşı olan direnci arttırmakta, eklem sıvısını azaltmaktadır.


Hangi Ekleme Hyalüronik Asit Uygulanabilmektedir?

İlk ve en sık kullanıldığı eklem diz eklemidir. Bunun dışında temporomandibüler eklem (çene eklemi), omuz, kalça eklemi, sakroiliyak eklem (omurga ve leğen kemiği arasındaki eklem) , 1. karpometakarpal eklem ( el başparmağının tabanındaki eklem)  ve dirsek eklemidir.


Hyalüronik Asit Ne Zaman ve Hangi Hastaya Uygulanmalıdır?

Hyalüronik asit enjeksiyonu, hafif ve diz orta dereceli osteoartritte (dizde kireçlenme),ilaç ve diğer tedavi yöntemlere rağmen yakınmaların devam ettiği hastalara, çok sayıda ilaç kullanan veya  mide kanama riski olan hastalara, böbrek hastalığı ve diğer ek hastalıkları olan hastalara kullanımı önerilmektedir. Ayrıca ileri diz osteoartriti (diz kireçlenmesi) olan hastalarda hyalüronik asit enjeksiyonunun total diz replasmanına (diz protezi) gidişi geciktirebileceği öne sürülse de bu konuda kaliteli çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.


Hangi Hyalüronik Asit Enjeksiyonu Daha Etkindir?

Molekül ağırlığı 540.000 Dalton’dan daha büyük olan hyalüronik asit enjeksiyonunun en etkili olduğu gösterilmiştir.


Ekleme Uygulanana Hyalüronik Asit Enjeksiyonu Ne Kadar Süre Etkindir?

Hyalüronik asitle oluşan klinik iyileşmeler 6 ay- 1 yıldır. Bu etki dışarıdan verilen hyalüronik asidin hastanın kendinde olan hyalüronik asit üretimini uyarması ile mümkün olmaktadır.


Hyalüronik Asit Enjeksiyonunda İstenmeyen Yan Etkiler Nelerdir?

Hyalüronik asit enjeksiyonu genel olarak güvenli bir uygulamadır ve yan etkileri oldukça nadir ve geçicidir. Ancak bazı hastalarda eklemde şişlik, ışı artışı, ağrı ile seyreden yan etkiler görülebilmektedir.