• +90 531 022 89 69
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  • Pzt-Cum: 09:00 - 17:00

Ozon Tedavisi

Ozon ve PRP Tedavisi

Ozon Tedavisi

Ozon nedir?

Ozon,  oda sıcaklığında bulunan bir gazdır. Tıbbi ozon terapisi, gerçek ozonun %5 ve normal oksijenin %95 oranında karıştırılarak kullanılmasıdır. Ozon, tıbbi ozon jeneratörü ile elde edilir. Ozonun tüm vücuda olumlu etkileri bulunmaktadır. Ozon tedavisi, fizik tedavi ve rehabilitasyon’ da ağrıyı azaltması, oluşan şişmeyi ortadan kaldırması ve vücudun tamir mekanizmasının oluşmasından faydalanılır. 

Ozon ve PRP'nin (plateletten zengin plazma) beraber kullanımı: 

Büyüme hormonundan zengin trombositlerin ozonla birleştirilerek etkilerinin çok daha güçlü olması sağlanır. Bununla ilgili yurtdışında yayınlanan dergilerde, PRP’nin ozonla beraber kullanımı, hastalığa bağlı ağrının geçmesinde ve tedaviden sonra oluşan olumlu etkilerin uzun sürmesini sağlar(1). 

PRP uygulaması ile ilgili bölgeye verilen kan hücresi (trombosit )ozon gazı ile birleştirildiğinde çok daha hızlı ve nitelikli bir şekilde etki etmektedir. Ozon gazı ile uyarılan kan hücreleri (trombositler) uygulama bölgesinde çok daha iyi sonuç vermektedir.


1. Bahar Dernek, Fatma Nur Kesiktas. Efficacy of combined ozone and platelet-rich-plasma treatment versus platelet-rich-plasma treatment alone in early stage knee osteoarthritis. J Back Musculoskelet Rehabil 2019;32(2):305-311.